FIFA’dan “doğru” karar…

FIFA’nın Bahamalar’ın başkenti Nassau’da düzenlenen  kongresinde, gelecek yıl Avrupa ligi maçlarının 5 hakemle yönetilmesi kararı dışında çok önemli bir karar daha alındı.FIFA, pasaportunu taşıdığı bir ülkenin genç milli takımında forma giymiş birden çok ülke vatandaşı olan futbolcuların, A milli takım tercihindeki yaş sınırını kaldırdı. Şu zamana kadarki kurala göre çift pasaport taşıyan ve gençler seviyesinde milli olmuş bir futbolcu, A milli takım tercihini ancak 21 yaşına kadar değiştirme hakkına sahipti. Yeni kural ise herhangi bir A milli takımda oynamamış ve çift pasaport taşıyan bir oyuncunun, istediği zaman milli takım seçmesine olanak tanıyor. Yani bir ülkenin genç milli takımlarında oynamış çift pasportlu bir oyuncu 21 yaşından sonra, A milli takım tercihini yapabilecek.

Bundan önceki kural, Fransa, Hollanda, Belçika, İsviçre gibi “devşiren” ülkelere büyük avantaj sağlıyordu. Genç takımlarda sadece birkaç kez oynatılan çifte vatandaşlığı olan oyuncular 21 yaşını geçmelerinin ardından, kökenlerinin dayandığı ülkelerde forma giyme şanslarını yitiriyordu. Bu kuralın değişmesi için başvuruda bulunan ülke ise, Fransa tarafından futbol anlamında hala sömürülen Cezayir oldu. “Futbol Sömürgesi: Cezayir” yazımda bu olayı ele almış ve FIFA tarafından bu duruma bir çözüm bulunması gerektiğini şöyle belirtmiştim;

“Bu konuda FIFA nın daha sağlam bir düzenleme yapması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çift uyruğa sahip genç oyunculara küçük yaşlarda cazip gelen büyük ülke milli takımları, onları kullanıp daha sonra bir kenara atıyor. Böylece o oyuncular hem futbol hayatlarının sonuna kadar Fransız milli takımı futbolcu havuzunda kalıyor, hem de Fransa tarafından kullanılmamasına rağmen , Cezayir tarafından da değerlendirilemiyor.”

Bundan birkaç önce yazdığım sorun için FIFA yeni bir düzenleme yaparak durumu iyileştirmeye gitmiş görünüyor. Tabi büyük ülkelerin yine de çift pasportlu genç oyuncuların seçim aşamasında avantajlı taraf oldukları bir gerçek.

Cezayir’in başvuru sebebi ise, yine yazıda adı geçen Lazio’lu Mourad Meghni için olmuştu. Fransa’da doğan Cezayir kökenli Meghni, Fransa Milli Takımı’nın 17 ve 21 yaş altı takımlarında oynamış, ancak Fransa Milli Takımı formasını giymemişti. 21 yaşını geçmesiyle birlikte de Cezayir milli takımında oynama hakkını yitiren Meghni, amiyane tabirle uluslararası futbol için kullanışsız hale gelmişti.

Bu karar özellikle Afrika ülkeleri için büyük bir önem taşıyor. Yeni kararla birlikte Afrika kökenli birçok oyuncunun önü açılmış olacak. Sadece Cezayir için bile, Meghni dışında milli takım yolu açılan birçok oyuncu saymak mümkün. Türkiye için ise, Ersun Yanal döneminde milli takımda oynaması gündeme gelen ve 21 yaş sınırını geçtiği için bu hakkını yitiren Önder Turacı için Türk Milli Takımı’nda oynama fırsatı belirdi. Bu karar özellikle Afrika ülkeleri için gelecek günlerde önemli yarar sağlayacaktır. FIFA bu alanda doğru bir karar alarak, büyük ülkelerin avantajına az da olsa darbe vurmuş oldu.

“Futbol Sömürgesi: Cezayir”

Reklamlar

FIFA’dan “doğru” karar…’ için 3 yanıt

  1. çok doğru yaptı fifa.gerçekten süper bi karar.almanyanın genç takımında oynamış gurbetçilerimize gündoğdu.

  2. Genç takımlarda forma giyip beklenen patlamayı yapamayan Afrikalı oyuncular için bulunmaz fırsat olur.Diğer durumda ben yine büyük ülke tercihlerinin değişmiyeceğini düşünüyorum ama belli de olmaz yine de:)

  3. @ emre akduman
    Büyük ülkeler seçim aşamasında hala daha avantajlılar söylediğin gibi… Ancak en azından genç takımlarda büyükleri seçen bir oyuncu, o ülkenin milli takımında oynayamayınca orijinindeki ülkeye dönebilecek. Bu kararın Türkiye’ye de faydaları olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s