Düşenin dostu olmaz!


Düşen takımların en iyi oyuncuları, takımların düşmeleriyle birlikte talan edilir. Diğer takımlar kadrolarını güçlendirmek için amiyane tabirle düşen takımlar üzerine “leş kargası” gibi saldırırlar. Düşen takımların en iyi oyuncuları paylaşılır. Ülkemiz takımları tarafından genellikle düşünülmese de Fransa’nın orta düzey takımlarından ligimizin kalitesini artıracak çok önemli oyuncular transfer edilebileceğini düşünüyorum. Bu yüzden düşen takımlara bir göz atıp, transfer edilebilecek oyuncularını ayrıştırmaya çalışacağım. Aralarından Türkiye ligine transfer edilen olursa, birlikte seviniriz ;)

Düşen takımlar arasında en iyi kadroya sahip takım Caen’di. Caen’in ligde tutunmayı başaramamış olması  ilginç çünkü ligde kalmayı başaran birçok takımdan -bireysel olarak bakıldığında- daha iyi bir kadroya sahiptiler. Caen’in en önemli oyuncusu kuşkusuz Steve Savidan‘dı. Onunla ilgili daha önce de yazmıştım. Savidan alt ve orta düzey takımlarda geçen kariyerinde, son birkaç yıldır gittiği her takımda “kurtarıcı” rolünü üstlendi. Sezonun ilk yarısında müthiş performansı, Domenech tarafından milli takıma kadrosuna seçilmekle ödüllendirilmişti. Ligimize transfer edilen yabancıların kaç tanesi Fransa milli takım kadrosuna seçilmiş oluyor ki? Savidan çok yüksek ihtimalle Ligue 1’de birçok takımdan transfer teklifi alacaktır. 31 yaşına geldikten sonra yurtdışına transfer olur mu bilinmez, ama onu transfer eden kim olursa, önemli bir golcü transfer etmiş olacak!

Caen kadrosundaki bir diğer önemli oyuncu ise Remi Gomis. Defansif ortasahada oynayan Gomis henüz 25 yaşında. Bu sezon 29 maçta Caen formasını giyen Gomis, 2 de gol attı. Ligimizin üst düzey takımlarında dahi ihtiyacı karşılayabileceğini düşündüğüm Gomis’in ligimizdeki ortasıra takımlarına ise müthiş güç katacağını düşünüyorum. Senegal asıllı Gomis, yere sağlam basan, atletik bir oyuncu.

Fahid Ben Khalfallah Caen’den alınabilecek bir diğer oyuncu. Genellikle sol kanatta oynamasına rağmen, sağ kanatta da rahatlıkla oynayabilecek bir oyuncu Tunus asıllı Fahid Ben Khalfallah. Takım seviyesinin çok üzerinde performans sergilediği bu sezonda, diğer takımların da dikkatini çekmiştir. Ligimize kolaylıkla transfer edilebileceğini düşünüyorum Fahid Ben Khalfallah’ın. (kabul etmek gerek değişik bir ismi var.)

Ricardo Faty

Caen’e nazaran daha güçsüz kadrolara sahip olan Nantes ve Havre’den de “transfer edilesi” birkaç oyuncu bulmak mümkün. Nantes’ta oynayan Ivan Klasnic kariyerindeki düşüşe rağmen hala iyi bir oyuncu. Almanya’daki günlerini bu kadar çabuk unutmamak gerekiyor. Nantes’tan transfer edilebilecek bir diğer oyuncu da Ricardo Faty. Henüz 22 yaşında olan Faty, Fransa U-21 takımının önemli oyuncularından biriydi. Hatta onun için “Yen Viera” yakıştırmaları da yapılmıştı. O dönemki performansı ile Roma’ya transfer olan Faty, oradan da Bayer Leverkusen’e kiralanmıştı. Sezon başında da Nantes’a transfer olan Ricardo Faty, beklenen gelişimi gösteremese de, onun adına hiçbir şey için geç değil henüz. Faty hala potansiyeli olan bir oyuncu ve fiziksel özellileri birebir Yaya Toure’ye benziyor.

Havre kadrosu, diğer takımların oldukça gerisinde bir seviyede. Bu sezon Ligue 1’de 32 maçta 10 gol atan Amadou Alasanne, ligimize orta düzey takımlarında iş yapabilir. Havre kadrosunda yer alan en önemli oyuncu ise, genç defans oyuncusu Loic Nestor. Onu ligimizden transfer eden çıkar mı bilinmez ama Fransa’nın önemli genç oyuncularından biri Loic Nestor. Sezon başında Fenerbahçe’nin transfer edeceği hatta ettiği konuşulan genç yetenek Gueida Fofana ise bu sezon hiçbir maçta Havre formasını giyemedi. O yüzden onun hakkında birşey söyleyebilmek mümkün değil.

Adı geçen oyuncuların dışında kalan birkaç oyuncu daha var elbet. Ancak düşen takımlarda en çok dikkatimizi çeken oyuncuları yazmaya çalıştım. Türkiye liginin orta düzey takımlarının bu oyunculardan bir tanesini olsun transfer etmesi umuduyla…

Reklamlar

Düşenin dostu olmaz!’ için 2 yanıt

  1. Sezon sonu en çok üstünde durduğum konulardan biri bu, Fransa ayağını senden öğrenmek de güzel oldu. Savidan benim de aklımın bir köşesine yazdığım bir adam, bakalım nereye gidecek? Yakında ben de birkaç yazı yazabilirim bu paralelde…

  2. @ pclion
    Düşen takımlarda ligimize olumlu katkılar yapabilecek birçok oyuncu var. Burdakilerin dışında da birçok oyuncu belirtilebilir aslında.

    Savidan’ı biraz Taner Gülleri’ye benzetiyorum. Değeri bilinemeyen iki adam. Savidan mutlaka bir takıma transfer olacaktır. Bu yaştan sonra yurtdışına çıkarsa da çok güzel olur ;)

    Örneğin, bundan 2-3 yıl önce Manisa, düşen Metz’den Borbiconi’yi transfer etmişti. Borbiconi de ligimizde iyi performans sergilemişti. Bu sezonkiler içinde özellile Remi Gomis ve Fahid Ben Khalfallah ligimize rahatlıkla getirilebilecek ve başarılı olacak oyuncular.

    Yazılarını merakla bekliyorum… Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s