Eric Gerets bırakıyor…

Söylentiler asılsız değilmiş. Sezon sonunda Eric Gerets Marsilya’dan ayrılıyor. Belçikalı hoca dün bunu resmen açıkladı. Bu durum Marsilya’nın şampiyonluk mücadelesini nasıl etkileyecek bilinmez, ancak Marsilya 17 yıldan sonra şampiyon olmak yolunda çok önemli bir avantaj yakalamış durumda. Geriye kalan 5 hafta da şampiyonluğun kaybedilmesi halinde takımdan tek ayrılan Gerets olmaz. Çünkü Gerets’in bu noktada, bu kadar yüksek potansiyele sahip bir takımı bırakmaya karar vermesinin arkası boş değil. Gerets belli ki bazı kişilere kırgın. Zaten bunlar da bir bir ortaya çıkmaya başladı.

Gerets’in ayrılık kararı vermesinin başlıca sebebi; Haziran ayında sözleşmesi sona erecek olan teknik adama, kulübün yeni sözleşme önermekte gecikmiş olması. Gerets’in beklenmeyen bir şekilde, kalan 5 haftada şampiyonluk yarışında avantaj yakalaması, Marsilya yönetimini de uyandırmış görünüyor. Ancak onlar “kış uykusu”ndayken, Gerets kararını vermiş zaten.

Gerets’in ikincil sebebinin ise, Marsilya kulübünün hisselerinin en büyük kısmını elinde bulunduran Robert Louis-Dreyfus ile yaşadığı anlaşmazlık olduğu biliniyor. Gerets’de Dreyfus’a olan kırgınlığını belirtiyor açıkca. Ocak ayında Marsilya’nın şampiyonluk şansı olmadığı konuşulurken, Dreyfus’un Belçikalı hocanın kabiliyetlerini sorguladığını ve o sıralarda da başkan Pape Diouf’un yapılması beklenen kontrat uzatma görüşmelerini ertelediğini belirtiyor. Pape Diouf’un görüşmeleri ertelemesi; Gerets’e güvenilediğinin en büyük göstergesi zaten. Ancak artık tüm kozları eline alan bir Gerets var karşılarında ve onların bundan sonra Gerets’e güvenip-güvenmemeleri çok birşey ifade etmiyor.

Gerets ayrıca, daha önce almış olduğu kararı, takımın havasını bozmamak için bugüne kadar açıklamadığını ve Lille maçından önce oyuncularıyla bir konuşma yaptığını ve kararını kendilerine ilettiğini söyledi. Bunun oyunculara nasıl yansıyacağını merak ediyorum doğrusu.

Gerets’in gelecek sezon ne yapacağı konusunda senaryolar üretilmeye başlandı bile. Belçika ve Suudi Arabistan milli takımları ve bazı kulüp takımlarının adı geçse de, Gerets’in şu an için şampiyonluk yarışından başka birşeye odaklanmayacağını düşünüyorum. Marsilya’nın ise bence herşeyden önce, Gerets’in gönlünü almaya çalışması gerek. Belki başarabilirler. Çünkü sezon sonu şampiyonluk kazanılır ve Gerets takımdan ayrılırsa, taraftarın Dreyfus ve Diouf’un koltuğunu sallayacakları kesin.

Reklamlar

Eric Gerets bırakıyor…’ için 5 yanıt

  1. çok güzel bir açıdan baktın sevgili Ryuzaki. Bence blöften öte birşey;
    Gerets bir açıdan Dreyfus ve Diouf’u süründürmek için, maaşını artırmak için bunları yapmış olabilir. Bir açıdan da kesinlikle kırılmış ve ayrılmak istiyor olabilir. Ancak birşey daha var. Kalan haftalarda şampiyonluğun kaybedilmesi halinde Gerets hiç suçlanmayacak. tüm suç Marsilya yönetimine kalacak. Taraftar, Gerets’İn sözleşmesini uzatamayan yönetimi aforoz edecektir.
    Eğer şampiyon Marsilya olur ve Gerets ayrılırsa da, Marsilya taraftarı için bir kahraman olacaktır…

    Herşeye rağmen zamansız bir açıklama oldu sanki… Ve blöf olabileceğini düşünüyorum.

  2. bence tam anlamıyla blöf.ayrılacak insan bunu mac öncesinde acıklamaz diye düşünüyorum.marsilya yönetimi gerets e destek verdiğini gösterdiği takdirde gerets sözleşmesini yenileyip takımda kalacaktır.tabi marsilya şampiyon olursa…

  3. blöf olabilir ancak Marsilya, Gerets ile sözleşme yenilemek için, şampiyonluğun kesinleşmesini beklerse onu kaybedebilir. Bir yandan da şampiyonluk belli olmadan sözleşme yenilenirse blöfü yemiş olacaklar.

  4. Madem takımın havasını bozmamak için bugüne kadar açıklamadı neden 5 hafta daha sabretmedi?’ sorusu akıllara geliyor. Herkes teknik direktör ararken Fransa’da Lyon’un tekelini kıran birini kim istemez? Şampiyonluk gelmese de zaten Gerets bu hareketiyle ilgiyi üzerine çekti. Şampiyonluk kaçarsa Gerets’in de bunda payı olur bence. Takımın konsantrasyonu aynı mı olacak, göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s