United Colors of Monaco

Monako Prensliği, Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devleti. Kara sınırları Fransa ile çevrili ülke, Vatikan’dan sonra dünyadaki en küçük ikinci bağımsız devlet. Ülkedeki turizm faaliyetleri çok gelişmiş ve özellikle Monte Carlo semti göşterişli kumarhaneleri ile Avrupa’nın Las Vegas’ı olarak görülüyor. Bağımsız bir devlet olmasına rağmen, Monako’nun birçok alanda Fransa ile güçlü ilişkileri var. Monako Prensliğinin futbol takımı Monaco’da Fransa Ligue 1’de yıllardır mücadele ediyor. 1933’te Fransa liglerinde oynamaya başlayan Monaco’nun, lig tarihinde 7 şampiyonluğu var. Şampiyonluk sayılarına bakıldığında 5 şampiyonluğu bulunan Bordeaux ve 2 şampiyonluğu bulunan PSG’den çok daha başarılı bir geçmişleri var.

Finansal güç bakımından da Monako Prensliği’nin gücünü arkasına alan futbol takımı, 2004 yılında Şampiyonlar liginde final oynamıştı. Monaco takımı, yakın geçmişte çok önemli oyunculara sahip olmuştu. George Weah, Sonny Anderson, Jürgen Klinsmann, Morientes, Enzo Scifo, Youri Djorkaeff, Emmanuel Petit, Patrice Evra, Emmanuel Adebayor, Jeremy Menez gibi oyuncular geçmiş yıllarda Monaco formasını giymişti. Altyapı konusunda da çok başarılı olan Monaco, altyapısından Thierry Henry ve David Trezeguet gibi önemli oyuncuları yetiştirmişti.

Finansal gücüne rağmen 2004 yılından bu yana oldukça gerileyen Monaco takımı, şu an Ligue 1’de 10. sırada bulunuyor. Uzun zamandır ilgiden uzak olan Monaco, geçtiğimiz haftasonu Lyon’a taktığı çelmeyle yeniden kendini hatırlattı.

Monaco takımının son yıllarda yaşadığı düşüşünün sebebi birçoklarına göre, başlıkta anlatmaya çalıştığım kadro yapısına bağlanıyor. Monaco takımı çok uluslu bir takım hüviyetinde. Kadro 13 farklı ülkenin oyuncularından oluşuyor. Monaco’nun 32 kişilik oyuncu kadrosunda 17 Fransız oyuncu var. Ancak Bu Fransız oyuncuların birçoğunun kökenleri başka ülkelere dayanıyor. Fransa’nın genelinde görülen göçmen ailelerden gelen futbolcular bunlar. Fransızlar dışında geriye kalan 15 oyuncunun 3 tanesi Hırvat. Kadroda Fildişi Sahillerinden de 2 oyuncu bulunuyor. Monaco kadrosunda; İtalya, Kolombiya, Uruguay, Arjantin, Brezilya, Amerika, Nijerya, Kamerun, Güney Kore ve İsviçre’den birer oyuncu bulunuyor.

Altyapısı bu kadar güçlü bir takımın, oyuncu tercihlerinde daha seçici olması onları daha derlitoplu bir takım haline dönüştürebilir. Monaco yönetimi en azından benzer ekollere ait oyuncuları tercih etmelidir. Yoksa bu kadar farklı ülkenin vatandaşından oluşturulan oyuncu grubunun birbirine uyum sağlaması zorlaşacaktır.

Reklamlar

3 thoughts on “United Colors of Monaco

  1. Çok teşekkür ederim, bir anda o çocukluğumun en güzel en gamsız günlerine geri götürdün beni, kendimi o kadar iyi hissettim ki yanımda olsan Liverpool kaşkolumu çıkarıp senin boynuna asardım.
    Tekrar teşekkür ederim çok
    Klinsmann’ların yanı sıra Glenn Hoddle, Mark Hateley de Monaco’nun en efsanevi oyuncularındandır.

  2. ben teşekkür ederim efendim. bende yazarken -yaşım itibariyle o kadar gerilere gidemesem de- djorkaeff’in futbol oynadığı dönemleri hatırlayarak farklı bir heyecan hissettim.

    Glenn Hoddle, Mark Hateley hatırlatmalarınız dışında şimdi aklıma gelen Barthez, Panucci, Gallardo ve Marco Simeone’yi de eklemek lazım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s