Brezilyalıları Fransızlaştırmak!

Yıllardır Afrikalıları Fransızlaştırmak konusunda gayet başarılı olan Fransada yeni hedef, Ligue 1’de oynayan Brezilyalılar. Fransız medyasına yansıyan haberlerde ilk hedef; Lyon’un Juninho’dan sonraki dönem için hazırladığı Ederson var. 1986 doğumlu oyuncu daha önce Brezilya U-17 takımında çok başarılı bir performans sergilemişti. Brezilya U-17 takımıyla gençler Dünya Kupasını kazanan Ederson Honorato Campos, 5 yıldır Fransa’da futbool oynuyor. Lyon’un 15 milyon euro karşılığında  Nice’den ternsfer ettiği Ederson,  sezon boyunca Nice’de forma giymişti. Bu sezon sonunda Ederson Fransa’da 5. sezonunu tamamlayacak ve Fransız vatandaşlığını almaya hak kazanacak. Böylece daha önce Brezilya milli takımında oynamayan Ederson için sene sonu itibariyle Les Bleus yolu açılacak.

Ederson, medyaya yaptığı açıklamada Brezilya milli takımında oynamak istediğini ancak Fransa adına da forma giyebileceğini belirtmiş. Lyon’da Juninho’nun veliahtı olarak düşünülen Ederson uzun yıllar daha Fransa liginde oynayacaktır. Ayrıca oynadığı pozisyon Brezilyanın en fazla kaliteli oyuncuya sahip olduğu mevki. Brezilya bu pozisyonda Deco’yu dahi değerlendirmediği için, Deco Portekiz milli takımında oynamaya başlamıştı.

Fransa liginin bir diğer önemli Brezilyalı oyuncusu Lille’de oynayan Michel Bastos. Daha önce Hollanda’da başarılı olamayan Bastos, bu yıl Fransa’da üçüncü sezonunu geçiriyor. Ligin en dikkat çeken Brezilyalısı olan Bastos’u, Brezilya teknik direktörü Dunga’nın da Seleçao’ya çağırma ihtimali yüksek. Zaten Bastos’da daha önce Brezilya milli takımında oynamaya odaklandığını açıklamıştı. Ancak bu olmazsa, bir diğer ihtimal olan Fransa milli takımı düşünülebilir.

Bordeaux’un Brezilyalıları Jussie ve Wendel’de ilerleyen dönemlerde devşirilmesi muhtemel Brezilyalılar. Jussie Fransa’daki 4. sezonunu geçirirken, ondan daha fazla dikkat çeken takım arkadaşı Wendel, bu sezon Fransa’da 3. sezonunu dolduracak. İki futbolcuda daha önce Brezilya milli takımında forma giymedi.

Fransa’nın futbolcu devşirmek konusunda başarılı bir ülke olduğu bir gerçek. Fransa milli takımı forması altında çok uluslu bir yapı oluşturmuş durumdalar. Ancak sanki Brezilya aroması, Afrika hamuruyla uyuşmayacak gibi…

Reklamlar

One thought on “Brezilyalıları Fransızlaştırmak!

  1. bence bu hamur tutar. brezilyalıların tek eksiği disiplin. fransızlar onlara bu konuda fayda sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s