Fransa’da son 10.

Ligue 1’de son 10 haftaya girdik. Bu hafta işler biraz daha karıştı ve Ligue 1 şu anda Avrupa’nın üst düzey ligleri arasında, üst gruptaki takımların aldığı puanların birbirine en yakın olduğu lig. Son 7 yıldır Lyon’un yakaladığı şampiyonluk istikrarının izleyiciler üzerinde yarattığı olumsuz etkinin adeta acısı çıkarılıyor. Takımlar arasındaki mücadele çekişmenin ötesinde kapışma kıvamına erişmiş durumda. Lyon son yıllarda hiç görmediğimiz ve uzun bir süre daha da göreceğimize inanmadığımız bir şekilde puanlar kaybediyor. Arkadan gelenlerde Lyon’a çalışırcasına, birbirlerine çelme takıyorlar. Hani ligin üstü karmaşıkta, altı karmaşık değil mi? Orda da bambaşka bir mücadele var. Şöyle özetliyebilirim; puan sıralamasında 1. Lyon ile 7.  Rennes  arasında 6 puan fark var ve 9. Grenoble ve 18. Saint Etienne arasında da 6 puan var. Belirttiğim birinci grup sadece 6 puan aralığında şampiyonluk mücadelesi verirken, ikinci gruptakiler ise yine 6 puan arasında düşmeme mücadelesi veriyor. Bu iki grup dışında kalanlar; 19. Caen, -ki 18. Saint Etienne’in 3 puan gerisindeler.- lig sonuncusu Havre ve hem üst gruptan, hem de alt gruptan uzak olan 8. Nice…

Bu haftanın tek sürpriz sonucu Marsilya’nın Parc des Princes’ta kazanması olmadı. Lyon kendi sahasında Auxerre takımı karşısında 2-0 kaybetti ve işlerin çorbaya dönmesine ciddi bir katkıda bulundu. Bu hafta, uzun bir aradan sonra  lider olma şansını değerlendiremeyen PSG, kafasını nerelere vurursa vursun az gelir. Ancak haftanın tek şans tepeni onlar değil. Toulouse, Monaco karşısında eğer kazansaydı, çok önemli bir şansı değerlendirmiş olacaklardı ve şu an 52 puanla PSG ve Marsilya ile ikincilik koltuğunu paylaşacaktı. Uzun süredir puan kaybeden Bordeaux ise, Nice maçını 2-1 kazanarak haftanın Marsilya ile en karlı takımı olmuş oldu.

Gelecek hafta üstteki takımlar ile alttakiler karşılaşacak. Tek istisna ise; Toulouse-Paris Saint Germain maçı olacak. Bir başka açıdan; 49 puanlı Toulouse ile 52 puanlı PSG’nin maçı olacak. Bu hafta çok önemli bir şansı değerlendiremeyen, iki  takım ligin 29. haftasında yine önemli bir şansı değerlendirmek için mücadele verecekler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s