Fransa’nın kuzeyinde amatör bir futbol takımı.

Fransa’nın en kuzeyindeki vilayet olan Pas de Calais’te küçük bir yerleşim yeri; Nœux-les-Mines… Yerleşim yerinin adı önceleri Noewe imiş. Ardından, Nœux-lez-Béthune olarak değiştirilmiş. 1887’de ise Nœux-les-Mines olarak şu anki ismini almış. Yerleşim yerinin ismine Mines takısının eklenmesininin sebebi 1850’lerde keşfedilen kömür madenleri olmuş. Kömür madenleri sayesinde 1100 olan kasabanın nüfusu giderek artaya başlamış.

Nœux-les-Mines

Nœux-les-Mines

Bugün, Lens’in komşusu kasabanın nüfusu 12000’e ulaşmış durumda. Kasabanın US Noeuds les Mines adında bir takımı var. Fransa’nın amatör liglerinde mücadele ediyorlar. 1976’da Division 3’e Kuzey Grubu şampiyonu olmuşlar. D2’de birkaç yıl mücadele ettiken sonra, 1981’de sezonu 2. tamamlamışlar. Division 2’den, Ligue 1’e çıkma mücadelesinde Toulose ile karşılaşmışlar. Eleme maçının sonucunda (2-0/0-5), Ligue 1’de oynama hakkını kazanamamışlar.

US Noeuds les Mines takımının stadyumu, Stade Camille Tisserand

Bu takımdan sadece bu sebepten dolayı yazmıyorum tabi; Fransız futbolunun en önemli isimlerinden Gérard Houllier, Nœux-les-Mines’da doğmuş ve 1976 – 1982 yılları arasında kasabanın takımını çalıştırmış. Ayrıca 1950’li yıllarda Real Madrid’in yıldızı olan ve 1958 Dünya Kupasında 3. olan Fransa’nın en önemli oyuncularından Raymond Kopa, Nœux-les-Mines’da doğup, büyümüş.

Stade Camille Tisserand

Stade Camille Tisserand

Stade Camille Tisserand

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s