Cezayir bayrağı kareografisi

tifoalgrienrl0

Fotoğraftaki Cezayir bayrağı kareografisinin yapıldığı yer Marsilya, Fransa… Stade Velodrome’un Virage Nord bölümünde Marsilya’nın en sağlam taraftar gruplarından biri olan Yankee Nord’un yaptığı birçok kareografiden bir tanesi. Ancak neden Cezayir bayrağı kareografisi yaptılar derseniz? Cezayir bayrağı kareografisinin yapılmış olması Marsilya şehriyle alakalı. Akdeniz kıyısında yer alan Marsilya şehri, Fransa’nın en kozmopolit şehri. Şehir nüfusunun büyük bir bölümünü göçmenler oluşturuyor. Marsilya şehri 19. yüzyıl sonlarıyla birlikte göç almaya başlamış. Marsilya’nın ilk göçmenleri İtalyanlar ve Yunanlar olmuş. 1915 ve 1923 yılları arasında Ermeniler de bu şehre göç etmiş ve Fransız sömürgesi Cezayir’de yaşanan savaş sebebiyle 1962 den sonra Cezayirliler şehre akın etmiş. Bugün şehir nüfusunun yüzde 25’ini Kuzey Afrika göçmenlerinin oluşturduğu düşünülüyor.

Marsilya’da yaşayan Cezayir göçmenleri ile Marsilya takımı arasında çok güçlü bağlar var. Marsilya tribünlerinde Cezayirlilerin takıma desteklerini birçok karede görebilmek mümkün. İnsanların sosyo-ekonomik olanaklarının yetersiz olması ile ateşli taraftar olmaları arasındaki doğru orantıyı burada da görebiliyorsunuz. Marsilya taraftar gruplarında Cezayir göçmenleri çok etkin ve takıma çok ateşli bir destek veriyorlar.

Fotoğraftaki Cezayir bayrağı kareografisinin üzerinde açılan bayrak üzerindeki Karim Ziani yazısına da dikkatinizi çekmek isterim. Şu an Marsilya takımının kadrosundaki tek Cezayirli oyuncu olan Ziani, Marsilya’nın Cezayir asıllı taraftarlarının ilahı… Ziani’nin arkasında takımdaki diğer oyunculardan biraz daha farklı olarak etnik bir destek var. Karim Ziani de birçok Cezayirli oyuncunun yaptığından farklı olarak, Fransa’da doğmasına rağmen Cezayir milli takımında oynamayı seçmişti ve şu an Cezayir milli takımının en önemli oyuncularından biri…

Reklamlar

Cezayir bayrağı kareografisi’ için 5 yanıt

 1. Cok tesekkurler, cok iLginc bir yazi, harika bir fotograf…
  Gitmek istedigim stadLardan bir tanesi…

 2. çok teşekkürler sitenin linkine antu dan ulaştım gerçektn fransa ligi takip edenleri için önemli bir kaynakl
  harcadığınız emeğe teşekkürler:)
  tabi bizim gibi futbol delilerini de entellektüel bağlamda tatmin etmiş oluyorsunuz bilgilerinizle

 3. merhaba.
  sanırım söz konusu koreografinin hangi maçta gerçekleştiğini söylemeyi unutmuşsunuz. bilginin zihnimizde kalıcı bir tabana oturtulması adına talebime ilgi gösterirseniz oldukça memnum olacağımdır.

 4. merhaba sigur,
  cezayir kareografisinin hangi maçta yapıldığı bilgisine yazıyı yazarken bir türlü ulaşamamıştım. Ancak, sahaya çıkan oyuncuların forma renklerinden anlaşılan maçın yüksek olasılıkla rennes, ya da Lille maçı olabileceği… Ancak kaçıncı hafta oynandığı, hangi sezon olduğu bilgileri maalesef yok elimde. yardımcı olamadığım için, affedin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s