İsmi Sakıncalılar

Futbolumuza yaptıkları dışında, isimleriyle de renk katan birçok futbol insanı geçti Türkiye’den. Kiminin ismi, kulağımıza komik gelmiş, kiminin ismi ise Türkçe’de sakıncalı bir anlam ifade etmiş bizlere. Akla ilk gelen isimlerden biri, 1996-1999 yılları arasında Beşiktaş’ta forma giymiş olan Nijeryalı futbolcu Daniel Amokachi. Amokachi ismi itibariyle, Türkçe’nin dilbilgisi kuralları içinde çeşitli şekilde türetmelerle kullanılmıştı. 1996 yılında o dönemin Fenerbahçe başkanı Ali Şen’in Türkiye’ye Fenerbahçe için getirdiği Amokachi transferi, yabancı sınırlaması nedeniyle gerçekleşmeyince onu Beşiktaş transfer etmişti.

Amokachi, Türkiye’de futbol oynadığı sürece TeleVole’lerin de değişmez adamı olmuştu. Nijeryalı oyuncu ayrıca tatil için ülkesine her gittiğinde geç gelmesi sebebiyle, Türkiye de bir başka alanda da isim yapmıştı. Daniel Amokachi, eğer Fenerbahçe’ye transfer olsaydı, Uche ve Okocha ikilisiyle birlikte oynayacaktı.

Daha da geçmişe gittiğimizde ise, Galatasaray da forma giymiş olan Fransız oyuncu Didier Six akıllara gelecektir. Didier Six, Harf Devriminde alfabeye X harfinin de katılmamasının azizliğine uğramıştır. Fransız oyuncunun soyismi Türkçe’de X harfinin karşılığı ile düşünüldüğünde, Didier’in soyadı bizim için artık bir ismin dışındadır. Türk genci artık anatomi ve tıp aleminde gezintiye çıkmıştır bile.

Galatasaray’da oynadığı 1987-88 yılları içinde Türk vatandaşlığına geçen Six, bu kadar kısa sürede nasıl vatandaş olmuş anlayamadım. Belki isminin +18 muhabbet malzemesine dönüşmesinden dolayı, bakanlar kurulu ona Türk vatandaşlığı vermiştir bilemiyorum ancak Didier Six bizden biri olabilmek için adını Dündar Siz olarak değiştirmiş.

Galatasaray bu transferden gereken dersi almamış olacak ki, 1992 yılında Alman Falko Götz’ü transfer etmiş. Transfer edilen yabancı oyuncular arasında bu kadar kısa zaman dilimi içerisinde işlevsel bir nitelik yakalayan Galatasaray yönetimini kutlamakta fayda var. Sadece birkaç yıl arayla Didier Six’in karşılığını bulup getiren Galatasaray yönetimi, bana göre o dönemin en önemli iki transferini gerçekleştirmiştir ;P

Beşiktaş ise 1997 yılında Galli hoca John Benjamin Toshack ‘ı takımın başına getirmişti. Galli hoca, renkli kişiliği ile dönemin TV faciası TeleVole’nin “Toschak oğlanı” olmuştu. Sıksık Televole de çıkan Galli hoca, kendi futbolcularıyla bile bol bol “Toschack” geçmişti. Beşiktaş’tan sonra Real Madrid teknik direktörlüğüne getirilen Toshack, Türkiye’den Elvir Baliç ve Geremi’yi Real Madrid’e transfer ederek Türk futboluna ciddi bir maddi katkıda bulunmuştu. Galli hoca, Beşiktaş’ta Nihat Kahveci’yi de parlatan hoca olmuştu.

John Benjamin Toshack, bir Maraton programında da Erman Toroğlu’na verdiği “Toschaklı yanıt” ile Türk futbol seyircisinin kalbini kazanmıştı. Röportajı yapan Acun Ilıcalı’nın Türkçe’ye çeviriyi doğru yapmaması ve heyecandan İngilizce konuşamaması ise görülmeye değerdi.

2006 yılında Gençlerbirliği’nin transfer ettiği Igor Bogdanović ise Gençlerbirliği’nde çok az oynama fırsatı bulmuş ve adına uygun bir performans sergileyerek kısa zamanda Türkiye’de ayrılmıştı. Bazıları hala onun iyi bir golcü olduğunu söyler… Belki de öyledir…

Son dönemde ise futbolumuza Galatasaray’ın kazandırdığı, ismi itibariyle Galatasaray’ın aynı uzuvu ikinci kez çağrıştırdığı adam Michael Skibbe oldu. Alman hocanın performansı, Türkiye’de çok kalmayacağını gösteriyor, ancak Türkiye’den ayrılsa bile ismi uzun yıllar daha Türkçe de oraya-buraya çekilecektir.

Buraya kadar hep Türkiye’ye gelen yabancılardan bahsettim çünkü bir Türk ailenin bile bile çocuğuna sakıncalı bir isim koyması beklenemez. Ya da… Beklenebilir. Bu alanda hemen akla gele oyuncu bir dönem Beşiktaş’ta forma giyen defans oyuncusu Rahim Zafer olacaktır. Rahim ismi hiçbir eke maruz kalmadan kolaylıkla taraftar tarafından kullanılmıştır. Rahim Zafer, kariyerinin sonlarına doğru Azerbaycan takımlarında oynamıştı. Ya da hala oynuyor olabilir. Anlaşılan rahim kelimesinin Azeri Türkçesindeki karşılığı farklı…

Bir dönem Elazığspor da oynayan Cem Beceren ise, soyadında cinsel eylem barındıran futbolcularımızdan olmuştur. “Ulan bu kadar da olmaz! Adamın niyeti adından belli!” dedirtecek bir isme sahip olan Cem, sanıyorum futbolu Lüleburgazspor’da bıraktı. Ancak oynadığı dönemde onun; Cem, ismindekileri mi? Yoksa isim ayırt etmeksizin mi? Becerdiğini anlayamamıştık.

Aklıma gelen sakıncalı isimliler bunlar… Dahası varsa yorumlarınızda katkıda bulunursunuz. Özellikle unuttuğum yabancılar olabilir. Ha bu arada! Gökhan Zan isminin Bora olmadığına dua etmeli…

Reklamlar

One thought on “İsmi Sakıncalılar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s