Fransa’da Euro 2016 planları

Euro 2016’nın evsahibinin belirleneceği tarih yaklaştıkça, evsahibi adayı olmayı düşünen ülkelerin projeleri de ufak ufak ortaya çıkmaya başladı. Euro 2016’ya ilgisinin resmi olarak açıklayan ilk ülke Fransa olmuştu. Fransa 1998 Dünya Kupasını başarıyla düzenlemiş ve ardından birçok daha az prestijli organizasyonlar düzenlemişti. En son 2007’de Rugby Dünya Kupasına evsahipliği yapan Fransa, bu organizasyondan da anlının akıyla çıkmıştı.

Euro 2016’nın evsahipliğini yapmak isteyen ülkelerin 9 Mart’a kadar UEFA’ya başvurularını yapmaları gerekiyor. Evsahibi ülke başvuruları için 1 aydan az bir süre kala, muhtemel evsahibleri de giderek şekillenmeye başladı.  Fransa, İskoçya(Galler veya K. İrlanda ile birlikte de olabilir.), İsveç-Norveç, Türkiye, Bulgaristan-Romanya, İtalya ve Yunanistan, Euro 2016’nın muhtemel evsahibi adayları… Euro 2016’da kupa ilk kez 24 takımla düzenlenecek. Avrupa Şampiyonası bugüne kadar 16 ulusal takım ile düzenleniyordu ve Uefa bu sayıyı 2016’dan itibaren 24 takıma çıkarmayı kararlaştırdi. Avrupa Şampiyonası giderayak, 32 takımlı Dünya Kupasına yaklaşıyor…

Şampiyonaya evsahibi olacak ülkeler için, UEFA’nın 2 tane 5-yıldızlı, 3 tane 4-yıldızlı ve 2 tane de 3-yıldızlı stadyum şartı var. Bu stadyumlara sahip olmayan ülkeler, projelerini sunuyor. Mevcut stadyumları Uefa standartlarına uygun olan ülkeler, seçim aşamasında avantaj elde edebiliyor. Fransa’nın 1998 Dünya Kupası gereklerini yerine getirdiği düşünülürse, zaten şu anda gerekli olanaklara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Fransa Futbol Federasyonu, 98 Dünya Kupasına evsahipliği yapan şehirler dışında kalan birkaç şehri de Euro 2016 projesine katmayı amaçlıyor. FFF’nin Lille, Lyon, Nice ve Strasbourg şhirlerindeki stadyum inşaatları sürüyor. Bunun dışında Nantes, Bordeaux, Rennes ve Toulouse takımlarının stadyumları da modernize edilecek.

Fransa’nın şampiyonaya evsahipliği hakkını kazanması halinde 2010-2014 yılları arasında 15,000 kişiye iş imkanı doğacağı hesaplanıyor. Ayrıca 1998 Dünya Kupasının Fransa’ya kazandırdığı ivme düşünülürse, Fransa’nın ne kadar doğru bir adım attığı anlaşılacaktır. Euro 2016’nın evsahibinin resmi olarak Mayıs ayı içinde açıklanması bekleniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s