Fildişi Sahilleri Futbolu

Kara kıta Afrika’nın batısındaki en büyük ülkelerden biri olan; Fildişi Sahili’nde kuzeyle güney arasında uzun bir süre iç savaş yaşanmıştı. Şu an ülkede çatışmalar durulmuş durumda. Batı Afrika’nın kıyı ülkelerinden biri olan Fildişi Sahilleri, dünyanın en büyük kakao üreticisi. Kahve, kakao çekirdeği, muz, kauçuk ve palmiye yağı gibi ürünlerin dünyadaki en büyük ihracatcılarından olan Fildişi Sahilleri, son dönemde futbolcu ihracatında da büyük başarı yakalamış durumda.

Ülke futbolu son yıllarda çok önemli bir ivme yakaladı. Avrupa’nın üst düzey kulüplerinde oynayan birçok Fildişi Sahilli oyuncu var. Lakabı Filler olan Fildişi Sahilleri 2000′li yılların başından itibaren yakaladıkları gelişimi, 2006 yılında Almanya’da düzenlenen Dünya Kupasına katılarak taçlandırmışlardı. 2006 Dünya Kupası’nda Arjantin, Hollanda ve Sırbistan-Karadağ’la birlikte “ölüm grubu” olarak adlandırılan grupta yer alan Filler, çok güzel maçlar çıkarmalarına rağmen grubu üçüncü sırada tamamlamışlardı.

Fildişi Sahilleri takımı 1992 yılında Gana’yı penaltı atışları sonrasında yenerek Afrika’nın en prestijli kupası olan Afrika Uluslar Kupası’nı kazanmıştı. Afrika Uluslar Kupasında 2006 yılında finale kalan Filler, bu kez penaltılar sonucunda Mısır’a karşı kaybetmişti. Gana’da düzenlenen 2008 Afrika Uluslar Kupasında da yarı finalde yine Mısır ile karşılaşan Fildişi Sahilleri maçı 4-1 kaybetmiş ve kupayı 4.lükle bitirmişti.

Fildişi Sahillerinin en önemli oyuncusu kuşkusuz Didier Drogba. Drogba’nın Filler forması altında 33 golü var. Fillerin bir diğer önemli oyuncusu Didier Zokora ise milli takım formasını 75 kez giyerek, milli takım formasını en çok giyen futbolcuları oldu. Fillerin diğer önemli oyuncuları Emmanuel Eboue, Kolo – Yaya Toure, Salomon Kalou, Arthur Boka, Gervinho, Arouna Kone ve Gervinho.

funnyivorycoastsoccer

FIFA sıralamasında şu an 27. sırada bulunan Fildişi Sahilleri milli takımı, 2005-2006 yılları arasında FIFA sıralamasında 18. sıraya kadar çıkarak tavan yapmıştı. Fildişi Sahillerinin teknik direktörlüğünü bir dönem Trabzonsporu da çalıştıran, Vahid Halilhodzic yapıyor. Fillerin Halildodzic’ten önceki teknik direktörü Alman Uli Stielike idi. Fildişi Sahillerinin genellikle eskiden sömürgesi olduğu Fransa’nın teknik direktörlerini milli takımın başına getirdiklerini de söylemek gerek.

Fildişi Sahilleri milli takımının bu seviyelere gelmesinin perde arkasında çok önemli bir adam var. Bu adam 1970′li yıllarda Fransa milli takım formasını da giymiş olan Jean-Marc Guillou. Jean-Marc Guillou’nun bugün Academie JMG adında Fildişi Sahilleri, Mali, Gana, Madagaskar, Tayland, Vietnam, Cezayir, Mısır ve son olarak Belçika‘da açılan futbol akademileri var. Ancak Jean-Marc Guillou’nun ilk açtığı akademi Fildişi Sahillerinin başkenti Abidjan’daki olmuş. 1993-2000 yılları arasında Fildişi Sahillerinin ASEC Mimosas takımını çalıştıran Jean-Marc Guillou, 1999-2000 yılları arasında da Fildişi Sahilleri milli takımını çalıştırmıştı. Ardından 2001-2002 yılında Belçika’nın Beveren takımını çalıştıran Jean-Marc Guillou, Fildişili oyunculara sistematik işleyen bir yapıyla Avrupa’da futbol oynamanın yolunu açmıştı. 1993 yılında ASEC Mimosas’ın Académie de Sol Beni ismindeki altyapısını kuran JM Guillou, burada yetiştirdiği futbolcuları Belçika’nın Beveren kulübüne, Beveren de parlayanları ise Arsenal’e taşıyan bir sistem kurmuştu. Bu yapılanmanın sonucunda bugünki Fildişi Sahilleri milli takımının iskeleti sayılabilecek oyuncuları yetiştiren JM Guillou, ülke futbolunun devrimcisi olmuş adeta. Jean-Marc Guillou’nun, yetiştirdiği oyuncular arasında, Didier Zokora, Kolo- Yaya Toure kardeşler, Gervinho, Bakari Kone, Aruna Dindane, Siaka Tiene, Igor Lolo, Romaric, Yapi Yapo , Arthur Boka ve Salomon Kalou gibi çok önemli oyuncular bulunuyor.

Fildişi Sahilleri’nin, FIFA’nın daha çok Afrika ülkeleri üzerinde çalıştığı GOAL projesine de dahil olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Proje kapsamında FIFA başkent Abidjan da tesisler kurmuştu ve burada ülkenin gençlerine futbol yeteneklerini geliştirme fırsatı sunuluyor.

Ülke futbolu 2006 sonrası her ne kadar bir duraklama yaşıyor olsa da, ellerindeki oyuncu potansiyelinin yüksek olması onları Afrika’da yapılacak olan 2010 Dünya Kupasına taşıyacaktır. Fildişi Sahilleri‘nin genç ve yetenekli oyunculardan kurulu olan milli takımı 2010’da en ileri giden Afrika takımı olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s