Tembel İngilizler

Transfer sezonunun açıldığı günden beri, İngiliz takımları Fransa piyasasına öyle bir daldı ki, neredeyse saat başı bir transfer haberi düşüyor basına. İngiliz takımları sezonun ilk yarısındaki eksikliklerini kapatmak için transfer sezonunun açılmasını dörtgözle bekliyorlar. Neredeyse aralarında maddi sıkıntısı olan takım olmayan İngiliz takımları, Fransız takımları için müşteri anlamında biçilmiş kaftan. Olayın boyutu o kadar büyüdü ki, İngilizler Fransa liglerini alt liglerine çevirmeye doğru ilerliyor. İngiliz takımları için şu anda ana yetiştirici ülke Fransa. Fransa zaten doğru altyapı politikaları ve yapılarıyla Avrupa liglerinin tamamını sollamış durumda, ancak İngilizler iyiden tembelliğe alıştılar.

Fransız takımları genç futbolcuları yetiştiriyor, İngiliz takımları da gani gani olan paralarıyla Fransa’ya saldırırıp alabildiklerini alıyorlar. “Armut piş, ağzıma düş!” şu an İngiliz takımları için transfer politikası olmuş durumda. Ligde Fransa liginde parlayan her oyuncunun İngiltereden talibi var. Transfer dönemi dışındada potansiyel taliplerin, görücüleri Fransa yolunu aşındırıyorlar. Artık o kadar ilginç transfer haberleri basına yansıyor ki, internette hakkında bir cümle bilgi olmayan genç futbolcularla, İngilizlerin ilgilendiği haberleri yansıyor basına.

İngilizlerin Fransa yağması sonucunda, Ligue 1’de de Brezilya Ligi gibi, çok genç oyuncuların zaman zaman oynadığını görmek mümkün. Genç yaşta forma giymeye başlayan yetenekli gençler 20’li yaşların başında üst düzey futbola hazır oluyorlar. Sonra mı? Sonra ver elini İngiltere!

Aslında İngilizlerin göremedikleri çok önemli bir nokta var. Milli takımlarının durumu yüzünden ağlayıp sızlayan İngilizler, kendi gençlerine kendi liglerinin takımlarında yer vermiyorlar. İngiltere’deki birçok takımda İngiliz genç futbolcu sayısı çok az. Olaya Fransızlar olarak baktığımızda, en iyi örnek Arsenal olacaktır. Arsene Wenger, sürekli Fransa ligini izliyor ve gözlemcilerine izlettiriyor. Daha kimsenin haberi olmadan genç yetenekler keşfediliyor ve Arsenal tarafından transfer ediliyor. Sonra da Wenger bu oyuncuları zaman içinde parlatıyor. Bunu Arsenal için yapıyor belki, ama bu durumdan direkt yararlananlardan biri de Fransa milli takımı oluyor. Birkaç örnek geldi hemen aklıma, Flamini’yi Wenger transfer ettiğinde çoğumuz adını ilk kez duymuştuk. Şu anda Milanda oynuyor. Ya da Abou Diaby… Auxerre de daha yeni yeni oynamaya başlamıştı ki, Wenger onu transfer etti. Diaby şu anda Arsenal’in en önemli oyuncularından biri. Fransa milli takımı için alın size bir “box-to-box” ortasaha daha…

Fransız takımlarının ihracatta en yüksek geliri elde ettiği ülke İngiltere, İngilizler için Fransa’nın biriciliği ithalatta yaşanıyor. Transfer girişimlerinde İngilizler artık Ligue 2’ye kadar düşmüş durumdalar. Ligue 2 takımları bile İngilizlerle uğraşıyorlar. Fransa’nın alt ligleri bile artık bir vitrin. Varın siz yapın hesabını… Nereye varacak bu iş?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s