Aramızdaki Senegalliler!

evrasenegal

Bir Fransızın penceresinden bakıyoruz aramızdaki Senegallilere… Fransa milli takımında -Fransız ırkının beyaz bir ırk olduğu düşünülürse- çok fazla Fransız olmayan, siyah adam var. Bu siyahi futbolcular ağırlıklı olarak Afrikalı devşirmesi, geriye kalanlar da Fransanın Karayiplerdeki sömürgeleri Guyana, Martinik , Guadeloupe ve Polonezya’dan… Fransız yakın futbol geçmişine Afrika asıllı futbolcular yön verdi diyebiliriz. Fransızların hem liglerinde, hem de ulusal takımlarında oynanan güce ve mücadeleye dayalı enerjik futbolu sağlamak siyahi futbolcularla mümkün oldu. Fransa milli takımında, 1998 Dünya kupasının kazanılmasından bu yana var olan Senegal asıllı oyuncuların sayısı giderek arttı. 1998 ‘de kazanılan Dünya Kupası kadrosunda  Senegal asıllı olan sadece Patrick Viera vardı. Ancak bugün Fransız milli takım kadrosunda bulunan ya da zaman zaman milli takıma  çağrılan birçok Senegal asıllı oyuncu var.

Fransız milli takımının en değerli Senegal asıllı oyuncusu kuşkusuz Patrick Viera. 106 kez Les Bleus formasını giyen Viera, Avrupa’nın çok önemli takımlarında oynamış bir oyuncu. Son zamanlarda çok revaçta olan ve ortasaha oyucuları için kullanılan  “box-to-box” kavramının, somut hallerini ilk kez gördüğümüz adamlardan biri Viera. Futbol yaşı olarak kemale ermiş olan Viera, 2006 yılından sonra  kaptanlığını yaptığı Fransa milli takımının 106 kez formasını giyerek Fransız futbol tarihine geçti.

Peki Fransa’nın diğer Senegal asıllı oyuncuları kimler? En önemlilerinden biri Manchester United forması giyen Patrice Evra. Ertem Şener’in sık sık değindiği gibi 23 kardeşi var Evra’nın… Evra hem Manchester United, hem de Fransa milli takımının en önemli oyuncularından biri. Solbekte oynuyor ve 17 kez Fransa A milli takım formasını giydi.

Bir diğer Senegal asıllı oyuncu da defanstan. Sağbek oyuncusu Bacary Sagna ‘dan bahsediyorum. Futbolunu çok beğendiğim Sagna, Arsene Wenger’in keşiflerinden. Sagnol ‘un futbolu bırakmasıyla, Fransa milli takımında daha çok şans bulacaktır.

gomis002b

Over-rated bir oyuncu mu, değil mi? henüz karar veremedi birçok kişi. Ancak Bafétimbi Gomis gerçekten güçlü ve hızlı bir forvet. Euro 2008 Fransa kadrosunda, Domenech’in sürprizi olmuştu herkese. Euro 2008’de şans aldığı dilimlerde iyi de oynadı. Ancak bu sezon ligde St. Etienne ile birlikte düşüşte…

Armand Traoré  henüz Fransa A milli takım formasını giymemiş olsa da, gelecekte önemli bir oyuncu olacağını düşünüyorum. Fransa milli takımının, Evra ve Abidal’den sonraki solbeki olabilir. Arsene Wenger’in bir bildiği olduğunu Traore’yi izleyince anlayabiliyorsunuz.

Yazının kapsamını Fransa A milli takımıyla sınırlandırdım. Ancak alttan gelen çok sağlam Senegal asıllı oyuncular var. Onlara daha sonra değineceğim.

Görüldüğü üzere Fransa’nın Afrikayı sömürüsü başka bir şekilde devam ediyor. Sadece Senegalden devşirilen oyuncuların bile Fransa futbolunda ne kadar önemli olduklarını görebiliyoruz. Bu futbolcuların birçoğunun Fransız takımlarının altyapılarında yetişdikleri de bir gerçek, ancak ben bu konuda tarafsız değilim. FIFA ‘nın da bu düzeni değiştirecek birşeyler yapması mümkün gözükmüyor.

2002 Dünya Kupasında Senegal’in Fransa milli takımına verdiği ders eşsiz bir rövanştı Senegalliler için. Yazıya bir Fransızın pencerisinden bakarak girmiştim. Yazının sonuyla birlikte ;  tarihin tekerrür etmesi için Senegal saflarında bekliyor olacağım!

Aramızdaki Senegalliler!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s