Milliyetsiz doğan adam: Rio Mavuba

O Demokratik Kongo vatandaşı bir babanın ve Angolalı bir annenin çocuğu. Ama milliyetsiz doğmuş. Nasıl mı? Onun pasportunda ‘born-at-sea’ (denizde doğdu) yazıyor. Rio Mavuba, anne ve babasının Angoladaki iç savaştan kaçmak için bindiği gemide doğmuş. Annesi Mavuba ‘yı, Angola açıklarında doğurmuş. Bu yüzden Mavuba nın pasportuna belirttiğim ibare yazılmış. Ancak Mavuba büyüdüğü ülke olan Fransa vatandaşlığını seçmiş.

Hayatının henüz başlangıcında trajediyle tanışan bu adam, 2 yaşındayken annesini, 14 yaşındayken de babasını kaybetmiş. Sonrada elindeki tek çıkış yolu futbola vermiş kendisini. 6 yıl içinde Bordeaux takımında oynamaya başlamış. 8 Mart 1984 yılında doğan Mavuba’nın babası da futbolcuymuş ve 1974 Dünya Kupasında Zaire (Kongo) adına oynamış.

Bordeaux formasını ilk kez Lyon karşısında Ocak 2004 ‘te, henüz 19 yaşındayken giyen Mavuba, 2003-2007 yılları arasında Bordeaux forması ile 127 karşılaşmada oynamıştı. O dönemde hem Fransanın hem de Avrupanın en iyi ortasahaları arasında değerlendirilmişti. Bordeaux daki üst düzey futbolu onu 2007-08 sezonunun Ocak ayında La Liganın Villarreal takımına taşımıştı. Villarreal birçok futbolsevere göre çok iyi transfer yapmıştı(bunlara ben de dahilim.) Ama ne olduysa ondan sonra oldu. Mavuba ‘nın sağlam yükselişi, hızlı bir düşüşe döndü. Mavuba 2008 Ocak ayında Lille’e kiralandı. Kiralık sözleşmesinde satın alma opsiyonu olan Lille sezon sonu bu opsiyonu kullanarak Mavuba’yı 7 milyon euro karşılığında transfer etti. Lille böylece Jean Makoun ‘un Lyon’a satılmasından doğan boşluğu doldurmuş oldu.

Mavuba bu sezon kendini toparlamaya başladı. Özellikle son maçlarda daha dengeli bir oyun oynuyor. Kuşkusuz bunda ortasahadaki partneri Yohan Cabaye in ve Lille’in kanatlarda oynayan oyuncuları Debuchy ve Michel Bastos’un olumlu etkileri var. Lille Mavuba için doğru seçim olmuş gibi görünüyor. Ancak Mavuba’nın “box-to-box” bir oyuncu olmadığı da bir gerçek.  Lille ‘deki partnerinin Yohan Cabaye olması, ona ofansif anlamda çok fazla iş bırakmıyor. Rio Mavuba çok çevik ve hızlı, bu yetenekleri ile takım savunmasına çok önemli bir enerji katıyor.

Mavuba, Fransa milli takımında ilk kez oynadığında bu onun henüz 32. üst kademe maçı idi. Toplam 6 kez Fransa A milli takım formasını giydi. Mavuba, Fransa milli takımında oynamadan önce davet edildiği Demokratik Kongo Cumhuriyeti milli takımında oynamayı reddetmişti. Uzun zamandır formasını giyemediği Fransa  milli takımını formasını yeniden giymek için çok sağlam ortasaha oyuncularını geride bırakması gerekiyor artık. Kendini tekrar bulursa “over-rated” oyuncu damgasından kurtulabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s