Cantona – Kitambala – Mexes

Yukardaki üçlü arasında bir tane çürük elma var. Çürük elmayı bulmanız çok zor olmayacaktır. Evet! Çürük elma Kitambala! Bu üç oyuncunun bir ortak noktası var. Üçüde Auxerre altyapısından yetişti. Auxerre hem Cantona ‘nın oynadığı dönemde, hemde Mexes ‘in oynadığı dönemde çok başarılı bir takım oldu. Ancak Kitambala ‘nın oynadığı veya oyanayacağı dönem için aynı şeyleri söylemek pek mümkün görünmüyor.

Auxerre takımının performansında, altyapısının önemi her zaman büyük oldu. Cantona’nın Auxerre de oynadığı dönemde Fransa’nın etkili takımları arasına giren takım, tarihinin ilk ve tek şampiyonluğunu kazandığı 1995-96 sezonunda da yine altyapısından yetiştirdiği; Alain Goma, Bernard Diomède ve Lilian Laslandes gibi önemli oyuncularla başarıyı yakaladı. 1998-99 yılları arasında ise Auxerre altyapısı tavan yaptı. O yıllarda altyapıdan Djibril Cissé, Olivier Kapo ve Philippe Mexès yetişti. Bu oyuncuları ile Avrupa kupalarında ve Fransa liginde başarılı performanslar sergileyen Auxerre, yetiştirici takım kimliğine uyup bu oyuncuları Avrupa’nın büyük kulüplerine sattı. Cisse, Liverpool’a, Kapo Juventus’a ve Mexes Roma’ya satıldı. Auxerre bu isimlerden sonra Bacary Sagna gibi çok iyi bir oyuncu daha çıkardı ve onu da Arsenal takımına sattı.

Bu oyuncuların bonservisinden büyük paralar kazanan Auxerre bu oyuncuların yerlerine yenilerini koyamadı.   Zaten ne olduysa da, ondan sonra oldu. Auxerre geriledikçe geriledi. Şu an Ligue 1 ‘de 16. sırada bulunan Auxerre in bulunduğu pozisyondan çok, altyapısından takıma kazandırılan en önemli adamın Kitambala olması düşündürücü olan. Kitambala bu sezon sadece 4 maçta oynadı ve bu maçların üçünde onu izleme fırsatım oldu. Aslında Kitambala hakkında yorum yapabilmek için erken olabilir ancak bu takımın daha önce yetiştirdiği oyuncularla karşılaştırmak mümkün değil.

Çok önemli bir dipnot; Djibril Cissé, Olivier Kapo ve Philippe Mexès takımdan 2004 yılında ayrıldı. 2005 yılında ise büyük hoca ve Auxerre ‘i, Auxerre yapan adam Guy Roux takımdan ayrıldı. Guy Roux 1952 de girdiği kulübün kapısından 2005 yılında çıkmıştı. 1952-61 yılları arasında futbolcu, 1962-2005 yılları arasında teknik direktörlük görevi yürüterek Auxerre ‘in efsanesi olmuştu. Guy Roux onlar için hala çok şey ifade ediyor. Roux’un Auxerre’den uzaklaşmasının ardından, tarihinde Ligue  1 ‘den hiç düşmeyen takım, geriledikçe geriledi. Altyapının verimliliğinde  Guy Roux ‘un olumlu etkisi olayın anahtarı sanıyorum…

Reklamlar

Cantona – Kitambala – Mexes’ için 2 yanıt

  1. Ilk defa göz gezdirdim bloguna.. Gayet basarili ve keyifli. Fransa ligi icin sik sik ziyaret edecegimi bildirir, bu baslangic asamasinda sessizlige aldirmadan devam etmeni.. Ve sunu da ekleyeyim, yorumlar icin mail, isim gerekli.. en azindan mail kisminin gerekliligi azad etmen gerek..

  2. Çok teşekkür ederim. Görüşlerinizden ve eleştirilerinizden beni hiçbir zaman mahrum bırakmamanızı rica ederim.

    Yorumlar konusundaki gereksiz ayrıntıyı düzelttim sanırım.

    Tekrardan teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s