Marseille Ultras ve South Winners

Marsilya, St. Etienne ve Paris Saint Germain ile birlikte Fransa’nın en ateşli taraftarına sahip takımı. Birçok Marsilya tribün grubu var ve tribünleri kuzey ve güney tribünleri olarak paylaşmış durumdalar. Marsilya’nın Kuzey tribünlerini (Virage Nord – Patrice de Peretti); Yankee Nord Marseille, Marseille Trop Puissant, Fanatics, ve Dodgers isimli gruplar paylaşmış. Güney tribünlerini (Virage Sud) ise, Marsilya’nın en önemli taraftar oluşumları Commando Ultras 1984(Marseille Ultras) ve South Winners paylaşıyor. Bu iki taraftar grubu Avrupa’nın en önemli iki taraftar grupları arasında değerlendiriliyor.

Marseille Ultras ve South Winners, İtalya da 50’li yılların sonuna doğru başlayan ve daha sonra tüm Avrupa ya yayılan Ultras taraftar hareketi sonucunda 1980 lerin başında kuruldu. Fransa nın ilk Ultra grupları olan bu oluşumlar; Commando Ultra 84 ve South Winner 87 adları ile kuruldu. Bu iki grup şu an ülkenin en saygın taraftar gruplarından ve maçlarda çok yaratıcı tribün şovları yapıyorlar. Bu iki taraftar oluşumu Liverpool’un Kop tribünü gibi organize hareket ediyor ve rakip takımlar üzerinde baskı kuruyor.

Marseille Ultras logosu
Marseille Ultras logosu

Avrupa da takımların politik, dinsel, ırksal nitelikleri olabiliyor. Takımlar altındaki taraftar grupları da herhangi bir ayırıcı metaya sahip olabiliyor. Marseille Ultras ya da diğer adıyla Commando Ultra 84 ve South Winners sol ideolojiye sahip  gruplardır.

Marseille Ultras tribün lideri Santos

Geçtiğimiz aylarda Marsilya nın, Atletico Madrid ile deplasmanda yaptığı maç sonrası, Marseille Ultras tribün lideri Santos göz altına alınmıştı. Santos 8 yıllık hapis istemiyle, uzun süre Madrid polisi tarafından tutuklu kaldı. Ancak Santos, hem Fransa dan, hem de Avrupa daki birçok taraftar oluşumu ve sivil toplum örgütünden öyle bir destek gördü ki, Madrid polisi, manidar bir şekilde Atletico Madrid in Marsilya deplasmanında maça çıkacağı gün, Santos ‘u 6.000 euro kefaletle serbest bıraktı. Marseille Ultras, tribün liderleri Santos un serbest bırakılması için ses getiren organizasyonlar düzenlemişti.

Marseille Ultras ve South Winners, gruplarının en önemli gelir kaynağı ürün satışları ve üyelerden toplanan aidatlar. Marseille Ultras grubu kulüp yönetimi üzerinde de etkili olan bir grup ve kombine biletlerini sezon başı kulüpten alıp, üyelerine kendileri satıyorlar. Bu iki grup tribünlerdeki özel organizasyonlar ve görsel şovlar için hiçbir masraftan kaçınmıyor.

Marseille Ultras ve South Winners, yazının başında değindiğim gibi Stade Velodrome un Virage Sud ‘ta (Güney tarafı)bulunuyorlar. Virage Nord ‘ta bulunan Yankee Nord Marseille ve Dodgers da etkili ve önemli gruplar. Velodrome bu grupların takımlarını destekleme yolundaki tatlı bir çekişmesine de sahne oluyor. Her grup en dikkat çekici gösteriyi yapmak için uğraş veriyor.

Marseille Ultras ve South Winners gruplarının, As Livorno ve AEK Athens taraftar gruplarıyla çok sağlam ilişkileri var ve her Marsilya maçında bu iki grup, kardeş takımlarını destekleyici görsel şovlar düzenleyip, kardeş takımlar lehine tezahüratlar yapıyorlar.

Marsilya tribünlerinden fotoğraflar:

Virage Nord

Yankee Nord

Yankee Nord

Yankee Nord

Yankee Nord

Yankee Nord

Yankee Nord

Yankee Nord

Yankee Nord

Yankee Nord

Dodgers

Virage Sud


Marseille Ultras ve South Winners

Marseille Ultras ve South Winners

Marseille Ultras ve South Winners

Marseille Ultras ve South Winners

Marseille Ultras ve South Winners

Marseille Ultras ve South Winners

Marseille Ultras ve South Winners

Marseille Ultras ve South Winners

South Winners

South Winners

Marseille Ultras ve South Winners

Marseille Ultras ve South Winners

Marseille Ultras

Marseille Ultras

Marseille Ultras

Marseille Ultras

Reklamlar

One thought on “Marseille Ultras ve South Winners

  1. Dostum Fransiz Taraftar gruplarini pek tanimiyorsun galiba…Marsilya göz önunde oldugu için taraftari da goz onunde oluyor dolayisiyla en iyi onlar gibi gozukuyor.ama tum fransa’nin kabul ettigi birsey vardir ki o da fransa’nin en iyi taraftari parislilerdir.

    en zor gunde dusmemeye oynarken her maç deplasman veya kendi evinde her mac full dolduran.gerektiginde taraftara yanlis yaptiklari için baskaninin ustune mesale bile atan,ve daha bircogu..marsilya dusmemeye oynasinda o zaman gorim ben onlari…

    fransizcan varsa arastirmani tavsiye ederim

    SuPRaS AuTeUiL 1991

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s